Gratowarki

Gratowarki – uniwersalna maszyna, czy sprzęt dla specjalistów?

Szlifierka szerokotaśmowa do metalu gratowarka RWT STEELLINE 120 Elmat lublin

Gratowarki w pracach metalurgicznych – do czego służą?

Gratowarki to jedne z najważniejszych i najbardziej przydatnych narzędzi w każdym rozwiniętym warsztacie. Służą one do obróbki elementów metalowych – poczynając od cięcia blach, aż po ich szlifowanie.Dzięki gratowarkom możemy uzyskać dowolny kształt pociętego metalu, ale też skutecznie pozbyć się nieestetycznych krawędzi czy ostrych rantów. Wpływa to zarówno na bezpieczeństwo przy montażu stalowych elementów, jak i na komfort użytkowania metalowych przedmiotów przez klienta końcowego. Dlatego gratowarki znajdują swoje zastosowanie w zakładach blacharskich, w przemyśle konstrukcyjnym i samochodowym oraz wszędzie tam, gdzie podstawowym materiałem przetwórstwa jest metal. Przemysł metalurgiczny, wbrew pozorom, wciąż się rozwija i zaskakuje nowoczesnymi rozwiązaniami.

gratowarka szlifierka do metalu elmat lublin BSM-1300 RDDR + Jednostka filtracyjna ZF-3

gratowarka szlifierka do metalu elmat lublin BSM-1300 RDDR + Jednostka filtracyjna ZF-3

Proces gratowania – na czym polega? Gratowanie ręczne i maszynowe – różnice

Dzięki procesowi gratowania powierzchnia metalu zyskuje idealną, gładką strukturę, wolną od odprysków i zadziorów. Gratowanie można przeprowadzić na dwa różne sposoby. Jedną z nich jest metoda ręczna, która wykonywana jest z pomocą specjalnych narzędzi ślusarskich, np. pilników. Mimo niewielkich kosztów w inwestycję narzędzi ma ona wiele wad, mających niebagatelny wpływ na wydajność i jakość pracy. Gratowanie ręczne sprawia, że praca jest żmudna, niedokładna i mało efektowna. Gratowanie maszynowe natomiast nadaje przedmiotom idealnie obły kształt i pozwala zadbać o bezpieczeństwo oraz porządek w miejscu pracy. Proces maszynowy wykonywany jest z pomocą różnego rodzaju gratowarek. Nowoczesne gratowarki są w pełni zautomatyzowane, a co za tym idzie – są wydajne i precyzyjne. Dodatkowo mogą podjąć się produkcji seryjnej, bazującej na powtarzalności i konsekwencji wyrabianych elementów np. części innych maszyn. W przypadku pracy ręcznej nie jest to możliwe ze względów technicznych oraz przez ludzkie ograniczenia. Urządzenie takie jak szlifierka kątowa może nie poradzić sobie z utrzymaniem odpowiednich wymiarów, co więcej generuje duży hałas i zanieczyszcza otoczenie opiłkami.
Gratowanie maszynowe metalu musi odbywać się z udziałem operatora maszyny. W pierwszej kolejności operator musi ułożyć materiał na taśmie, która transportuje go dalej. Co ważne, szerokość materiału musi odpowiadać ilości detali, które mają zostać obrobione. Następnie podtrzymywany metal jest przenoszony do komory roboczej, czyli serca każdej gratowarki. Tam sekcja narzędzi, która zostaje dobrana specjalnie do danego rodzaju pracy, opracowuje metal. Wszystkie parametry niezbędne przy profesjonalnej obróbce metalu są sterowalne, więc można je dostosować do konkretnego zadania.

Rodzaje narzędzi do obróbki metalu to m.in.:

  • pas ścierny, który służy do usuwaniu gratu z krawędzi oraz szlifowania,
  • dyski lamelowe, które zatępiają krawędzie,
  • dyski drutowe, które wyglądem przypominają szczotki, służą do usuwania tlenków na krawędzi metalu,
  • walce lamelowe zaoblają materiał przed pomalowaniem go.

Gratowarki – zastosowanie

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, miejsce gratowarki jest wszędzie tam, gdzie obrabiany jest metal. Zakłady blacharskie i samochodowe to jednak nie wszystko. Mogą być to przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją rur, maszyn i części do maszyn, czy serwisowaniem stali. Nie przejmuj się jednak, jeśli jesteś amatorem. Gratowarki są maszynami łatwymi oraz intuicyjnymi w obsłudze, więc nawet brak doświadczenia nie jest przeszkodą w korzystaniu z nich.

Inwestycja w gratowarkę – czy warto?

Koszty związane z kupnem gratowarek nie należą do najniższych. Należy jednak pamiętać, że to inwestycja na przyszłość. Dobrze konserwowana i prawidłowo używana maszyna z pewnością posłuży przez wiele lat. Dlatego warto mieć na uwadze jej zakup. Ręczne gratowanie zostaje powoli wypierane przez w pełni zautomatyzowane i wydajne urządzenia, które nie emitują hałasu i są bardzo komfortowe dla użytkowników. Dodatkowo, maszyna do gratowania może wykonać też inne prace, jak chociażby polerowanie czy usuwanie tlenków metalu.

Zalety posiadania gratowarki

  • ergonomiczność,
  • intuicyjna obsługa, która nie wymaga doświadczenia, precyzja i szybkość pracy,
  • możliwość wykorzystania w produkcji seryjnej,
  • niski poziom hałasu,
  • wysoka estetyka wykonanych elementów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie gratowarki?

Poszczególne maszyny mogą się między sobą różnić. Liczba narzędzi roboczych, moc oraz stosowany napęd, grubość obróbki – to zależy od poszczególnych modeli gratowarek. Urządzenie należy dobrać do swoich indywidualnych potrzeb, zakresu wykonywanej pracy oraz preferencji. Pamiętaj, że czasem wysoka cena idzie w parze z doskonałą jakością, która nie zawiedzie Cię przez długie lata. Udostępnienie Twoim pracownikom maszyny, dzięki której praca stanie się przyjemnością to połowa sukcesu. W końcu narzędzia, którymi się posługujemy mają wpływ na naszą wygodę, a co za tym idzie – na wydajność. Możesz także dobrać gratowarkę na podstawie tego, czy posiadasz inne urządzenia, czy nie. Wolisz skupić się na jednej funkcji, czy kupić gratowarkę multifunkcyjną, która zastąpi także inne narzędzia? To wszystko zależy od ciebie. Skontaktuj się z nami w celu dokonania optymalnego zakupu.

Podsumowanie

Gratowarka może okazać się niezbędnym urządzeniem w Twoim miejscu pracy lub warsztacie, jeśli zajmujesz się obróbką metalu. Ta maszyna posiada wiele zalet, które znacznie poprawiają komfort pracy. Przede wszystkim jej zakup może znacznie rozwinąć Twoją działalność, ponieważ gratowarka jest wydajna i pracuje szybciej niż człowiek. Dodatkowym atutem jest możliwość wykonywania prac seryjnych, do których potrzebna jest duża dokładność. Zautomatyzowanie pracy oraz intuicyjności obsługi sprawia, że nawet operator nie mający doświadczenia będzie mógł korzystać z tej maszyny.
Gratowarki nadają się także do użytku indywidualnego, w domu. Posiadanie go znacznie skróci czas pracy, oszczędzając go. Nawet jeśli jesteś amatorem, a obrabiany przez Ciebie metal nie wymaga dużej precyzji lub nie wykorzystujesz go dużo – rozważ zakup gratowarki. Chociaż ceny tego sprzętu bywają odstraszające, zawsze możesz zdecydować się na używany model.
W naszym sklepie znajdziesz najlepsze gratowarki i szlifierki do obróbki metalu i innych materiałów od liderów z branży stolarskiej – m.in. firm Houfek, Metallkraft, Optimum, Steelline. Wśród nich są także znane szlifierki do płaszczyzn z serii FSM, szlifierki taśmowe – szeroko i długotaśmowe, szlifierki gratowarki BMS. Cieszą się one dużą popularnością, ponieważ są niezawodne, łatwe w obsłudze i bezpieczne. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoja praca jest wykonywana najlepiej, jak się da.