Gratowarki i szlifierki
Graty to niepożądane, ostre krawędzie lub wystające części materiału, które powstają po obróbce, takiej jak cięcie, frezowanie czy wiercenie. Gratowarki i szlifierki są niezbędnym narzędziem do pracy przy obróbce elementów metalowych, drewnianych lub innych tworzyw sztucznych. Przydadzą się do szlifowania, usuwania oraz zaokrąglania ostrych fragmentów materiału. Gratowanie pozwala wykończyć materiał metalowy według ustalonych specyfikacji. W tym procesie usuwane są wszelkie niepożądane skrawki, zadry lub ostre krawędzie, które mogą znacznie utrudnić obróbkę i montaż, a nawet stanowić zagrożenie dla użytkownika. Bezpieczeństwo jest więc równie istotne, co walory wizualne docelowego produktu.
Gdzie stosowane są gratowarki?
Gratowarki są niezastąpione w wielu procesach produkcyjnych, gdzie wymagane jest usunięcie niepożądanych krawędzi lub wystających części materiału w celu poprawy jakości produktu lub bezpieczeństwa pracy.
Gratowarki swoje zastosowanie odnajdują w wielu branżach. Gratowanie jest kluczowym etapem w produkcji komponentów samochodowych, takich jak tuleje, korpusy silników, skrzynie biegów i wiele innych. W przemyśle lotniczym i maszynowym komponenty muszą spełniać bardzo wysokie wymagania jakościowe. Gratowanie jest stosowane do obróbki części, takich jak blachy, korpusy silników, wały, koła zębate i inne elementy konstrukcyjne. Gratowarki wykorzystywane są także przy w przemyśle związanym z produkcją narzędzi, a gratowanie jest standardowym procesem po wycinaniu laserowym, cięciu plazmą, gięciu czy frezowaniu. W produkcji narzędzi, takich jak klucze, śrubokręty czy pilniki, gratowanie jest niezbędne, aby zapewnić bezpieczeństwo użytkowania.
Niewiele osób wie, że gratowarki są chętnie wykorzystywane także w zakładach jubilerskich czy przy produkcji sprzętu medycznego. Służą do obróbki biżuterii w celu uzyskania gładkich krawędzi, a także do wytwarzania implantów medycznych, narzędzi chirurgicznych i innych precyzyjnych instrumentów, aby zapewnić ich wysoką jakość i skuteczność.
Szlifierki o różnych zastosowaniach
Szlifierki taśmowe to narzędzia służące do obróbki powierzchniowej różnych materiałów, głównie drewna, metalu czy tworzyw sztucznych. Używają one taśm ściernych, które są napinane i poruszane za pomocą silnika. Szlifierki taśmowe stosowane są głównie do obróbki ręcznej różnego rodzaju powierzchni, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Są stosunkowo małe i przenośne, co sprawia, że są idealne do prac związanych z obróbką miejsc trudno dostępnych, krawędzi, narożników czy mniejszych powierzchni.
Szlifierki szerokotaśmowe wykorzystywane są w przemyśle stolarskim i meblarskim do obróbki dużych płaszczyzn, takich jak płyty drewniane czy forniry. Są bardzo wydajne w obróbce dużych powierzchni, zapewniając jednorodną jakość szlifowania.
Szlifierki długotaśmowe swoje zastosowanie znajdują w przemyśle stolarskim, ślusarskim i metalowym do obróbki długich elementów, takich jak belki, profile czy rury. Pozwalają na precyzyjne szlifowanie długich elementów. Często są wyposażone w specjalne stoły lub podpory, które ułatwiają obróbkę.
Szlifierki taśmowe, szerokotaśmowe, długotaśmowe i gratowarki
W tej kategorii znajdziesz solidne szlifierki i gratowarki liderów branży stolarskiej takich, jak
Houfek,
RWT, Metallkraft, Optimum oraz Steelline. Wśród nich niezawodne szlifierki do płaszczyzn z serii FSM, szlifierki taśmowe PBM lub BSM, szlifierki szerokotaśmowe MAXX, szlifierki gratowarki BSM, a także szlifierki długotaśmowe MBSM. Urządzenia te mogą się szczególnie przydać w firmach zajmujących się obróbką metalu, zakładach blacharskich lub przy pracy z tworzywami sztucznymi. Maszyny nadają się także do ścinania elementów pod kątem lub wykonania wyoblenia.