Peleciarki

Peleciarka – jak działa i jaką wybrać?

Peleciarki to maszyny służące do produkcji pelletu z odpadów drzewnych, takich jak trociny, wióry, a także materiałów organicznych, jak słoma, trawa czy inne odpady rolnicze. Za pomocą tych urządzeń otrzymać możemy m.in. bardzo cenne, ekologiczne biopaliwo o wysokiej kaloryczności, które stosowane jest w piecach i kotłach. Jak działa peleciarka? Jakie inne zastosowanie ma pellet i jaką peleciarkę wybrać? W tym artykule skupimy się na odpowiedzi na te pytania – zapraszamy do przeczytania!

Czym jest i jak działa peleciarka?

Peleciarka to specjalistyczna maszyna, która służy głównie do produkcji wspomnianego pelletu. To paliwo w formie granulek sprawdza się doskonale jako materiał grzewczy. Jest dość wydajne, ma niską wilgotność, wartość opałową zbliżoną do drewna, a podczas spalania wytwarza mało popiołu. Pellet jest czystym paliwem, dlatego jest chętnie stosowany w kotłach, kominkach czy piecykach.

Jak działa peleciarka?

To, jak działa peleciarka może różnić się w zależności od typu urządzenia i jego przeznaczenia, ale większość z nich zawiera kilka podstawowych komponentów.

Zwykle peleciarki wyposażone są w podajnik, czyli urządzenie do automatycznego dostarczania surowca do maszyny. Umieszczany w peleciarce materiał powinien być wcześniej odpowiednio przygotowany – suchy i drobno zmielony. Kondycjoner to komponent, w którym podany surowiec może być dodatkowo nawilżany lub mieszany z dodatkami, np. w celu poprawy właściwości spalania pelletu.
W komorze formującej, gdzie znajduje się matryca i rolki, materiał jest poddawany wysokiemu ciśnieniu i tarciu, co powoduje jego nagrzanie. Pod wpływem tych procesów biomasa jest prasowana przez otwory w matrycy. Kształt i rozmiar otworów decydują o jego docelowych wymiarach. Specjalne rolki tłoczą surowiec przez matrycę. Ich zadaniem jest wywarcie odpowiedniego ciśnienia na biomasę, aby mogła ona przejść przez otwory. Ostatnim elementem jest cięcie pelletu za pomocą noża, umieszczonego na zewnątrz matrycy. Służy on do odcinania wypracowanego pelletu na segmenty o żądanej długości.

Jak działa peleciarka? Typy peleciarek

Omówiliśmy ogólnie, jak działa peleciarka. Warto także wspomnieć o dostępnych rodzajach tych urządzeń, które różnią się między sobą w zależności od zasady działania i konstrukcji.
Peleciarki z matrycą płaską cechują się niezwykłą prostotą konstrukcji i są chętnie wykorzystywane w mniejszych zakładach. W urządzeniach tego typu proces formowania granulatu odbywa się przy użyciu płaskiej matrycy, zawierającej otwory o określonej średnicy. W odróżnieniu od peleciarek z matrycą pierścieniową, w których matryca obraca się wokół własnej osi, w peleciarkach z matrycą płaską to rolki tłoczące przesuwają się po powierzchni stałej. Biomasa jest prasowana i wypychana przez otwory w matrycy, formując pellet. Zaletą peleciarek z matrycą płaską jest niższy koszt zakupu oraz wyjątkowa wszechstronność, która pozwala na produkcję pelletu z różnych materiałów, w tym odpadów rolniczych.

Peleciarki z matrycą pierścieniową są natomiast zaawansowanymi maszynami do produkcji pelletu. Charakteryzują się wysoką wydajnością, są często stosowane w dużych zakładach. Działanie tego rodzaju peleciarki opiera się na pracy obrotowej matrycy w kształcie pierścienia, przez którą prasowany jest materiał, tworzący pellet. Prasowanie pod wysokim ciśnieniem możliwe jest dzięki zainstalowanym rolkom tłoczącym.

Jaką peleciarkę wybrać? Zastosowanie pelletu

Biopaliwa cieszą się obecnie dużym zainteresowaniem, dzięki popularności ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Produkcja pelletu pozwala zmniejszyć ilość produkowanych odpadów i efektywnie je wykorzystać. Dlatego też peleciarki znajdują szerokie zastosowanie w różnych branżach. Oczywiście głównym zadaniem tej maszyny jest produkcja pelletu, ale do czego jeszcze można ją wykorzystać?

Pellet stosowany w piecach i kotłach grzewczych jest popularną i ekologiczną alternatywą dla tradycyjnych paliw, a jego użycie przyczynia się do redukcji emisji CO2. Jednak biomasę można także wykorzystać w produkcji karmy dla zwierząt. Powstały w ten sposób granulat jest łatwy w transporcie i przechowywaniu i może stanowić podstawę diety bydła, koni, a nawet drobnych gryzoni i ptaków. Co więcej, granulat pelletowy jest ceniony także przez hodowców ryb. Jego skład jest specjalnie dostosowany do potrzeb żywieniowych danego gatunku, co wspiera zdrowy wzrost i dobrą kondycję.

Pellet można także stosować jako ekologiczny materiał ściółkujący w ogrodnictwie, chroniący glebę przed wysychaniem, erozją oraz ograniczający wzrost chwastów. Dodatkowo, niektóre typy pelletu, zwłaszcza te produkowane z odpadów roślinnych, mogą służyć jako nawozy organiczne, stopniowo uwalniające składniki odżywcze do gleby. Pellet może służyć także jako eko podłoże do hodowli grzybów.

Ze względu na swoje właściwości higroskopijne, pellet może być używany jako środek pochłaniający wilgoć w różnych przestrzeniach. Pomaga w ten sposób w utrzymaniu suchego środowiska, co jest szczególnie ważne w magazynach, piwnicach czy kontenerach transportowych.

Jaką peleciarkę wybrać?

To, jaką peleciarkę wybrać, zależy od kilku istotnych kwestii. W pierwszej kolejności pod uwagę należy wziąć rodzaj i skalę produkcji, dostępność surowców czy planowany budżet.

Jeśli planujesz produkcję pelletu na własne potrzeby lub na małą skalę, odpowiednia może być peleciarka z matrycą płaską. Jest ona prosta i intuicyjna w obsłudze, a także tańsza w zakupie i konserwacji. Należy jednak mieć świadomość, że tego typu maszyna ma niższą wydajność produkcyjną.

Dla większych przedsiębiorstw produkcyjnych, które planują produkcję dużych ilości pelletu, lepszym wyborem będzie peleciarka z matrycą pierścieniową. Charakteryzuje się ona większą wydajnością, lepszą automatyzacją procesu i jest przystosowana do ciągłej pracy bez konieczności robienia przerw.

Należy mieć na uwadze, że niektóre peleciarki lepiej radzą sobie z określonymi typami biomasy. Peleciarki z matrycą pierścieniową są zazwyczaj bardziej efektywne przy przetwarzaniu surowców, które są trudniejsze do pelletowania. Zaliczamy do nich słomę czy łuski słonecznika. Ważnym kryterium wyboru jest również pojemność produkcyjna maszyny, czyli to, ile ton pelletu jest w stanie wyprodukować w ciągu godziny lub dnia roboczego.

Zastanawiając się, jaką peleciarkę wybrać, warto przeanalizować nie tylko cenę zakupu, ale także koszty eksploatacji – zużycie energii, konieczność regularnej wymiany części czy koszty serwisowania maszyny.

Peleciarka – jak działa i jaką wybrać? Podsumowanie

Urządzenia, jakimi są peleciarki umożliwiają przetwarzanie różnorodnych odpadów organicznych produkcji rolnej lub przemysłu drzewnego na wartościowy produkt. W ten sposób przyczyniają się do ograniczenia ilości odpadów i marnowania zasobów naturalnych. W dzisiejszych czasach, w których działania na rzecz ochrony środowiska i trendy ekologiczne są bardzo wyraźne widoczne, peleciarki zyskują dużą popularność nie tylko w dużych zakładach, ale także gospodarstwach domowych. Wybór odpowiedniej maszyny powinien być jednak dokładnie przemyślany i dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz możliwości. Jeśli zastanawiasz się, jaka peleciarka spełni Twoje oczekiwania, skontaktuj się z nami. Nasz dział doradczy bardzo chętnie odpowie na Twoje pytania i pomoże dobrać optymalne rozwiązanie.