Szlifierki do drewna

Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie

Szlifierki to narzędzia używane do opracowywania powierzchni poprzez ścieranie, które mogą być stosowane zarówno w przemyśle, jak i w warsztatach domowych. Dostępne na rynku rodzaje szlifierek można z łatwością dostosować do rodzaju wykonywanej pracy, a także do swoich preferencji czy budżetu. Jakie są rodzaje szlifierek i jakie jest ich zastosowanie? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Czym są szlifierki?

Szlifierki to popularne narzędzia, które działają na zasadzie usuwania nadmiaru materiału z obrabianej powierzchni za pomocą obracającego się narzędzia ściernego lub szlifującego. Proces szlifowania pozwala na na osiągnięcie gładkiej powierzchni, która wolna jest od zadziorów czy nieestetycznych nierówności.
Co więcej, szlifierki znajdują zastosowanie w różnych zadaniach – od prostego wygładzania i polerowania, po bardziej zaawansowane procesy, jak usuwanie rdzy, korygowanie kształtów oraz przygotowywanie powierzchni do dalszej obróbki lub malowania. Możliwości tych narzędzi są naprawdę szerokie, jednak wszystko zależy od tego, jakim typem szlifierki dysponujemy. Jakie są rodzaje szlifierek i czym się charakteryzują?

Rodzaje szlifierek – charakterystyka urządzeń

Różne rodzaje szlifierek są przystosowane do konkretnych zadań i materiałów, dlatego wybierając maszynę dla siebie, warto wziąć pod uwagę jej specyfikację techniczną i przeznaczenie.

 1. Szlifierki kątowe to jedne z najbardziej wszechstronnych narzędzi. Używane są zwykle do cięcia, szlifowania i polerowania różnych materiałów, w tym metalu, betonu i kamienia. Charakteryzują się obrotowym ruchem tarczy szlifierskiej, która jest zamontowana pod kątem do głównej osi narzędzia. Dlatego też nazywane są szlifierkami kątowymi. Ich konstrukcja i możliwość uniwersalnego zastosowania różnych tarcz i nasadek sprawiają, że szlifierki kątowe są niezwykle elastyczne w użytkowaniu i bardzo efektywne.
  Szlifierki kątowe składają się z silnika elektrycznego, który napędza montowaną na wale tarczę. Tarcza ta obraca się z dużą prędkością i umożliwia szybkie i efektywne obrabianie materiału. Narzędzie jest także wyposażone w osłonę bezpieczeństwa, która chroni użytkownika przed odłamkami i iskrami, a także w uchwyt boczny, który umożliwia stabilne i bezpieczne prowadzenie maszyny.
 2. Szlifierki taśmowe idealnie sprawdzają się do szybkiego usuwania dużych ilości materiału. To potężne narzędzia elektryczne, które działają na zasadzie obracającej się pętli ściernego papieru taśmowego napiętego między dwoma rolkami. Jedna z rolek jest napędzana silnikiem, co powoduje ruch taśmy, a druga służy do naciągania i prowadzenia taśmy. Szlifierki taśmowe są szczególnie skuteczne w pracy z drewnem, ale mogą być także z powodzeniem używane do obrabiania metali i innych materiałów
  Szlifierki taśmowe podzielić można na dwa rodzaje – ręczne i stacjonarne. Pierwsze z nich są przenośne i doskonałe do pracy na dużych płaszczyznach. Można je swobodnie przesuwać po obrabianej powierzchni. Swoje zastosowanie znajdują głównie w stolarstwie, przy pracy z powierzchniami drewnianymi, w produkcji mebli, podłóg czy drzwi.
  Szlifierki stacjonarne są na stałe mocowane do stołu roboczego lub podstawy i zazwyczaj charakteryzuje je także większa moc. Takie szlifierki są często wykorzystywane w profesjonalnych warsztatach i przemyśle do szlifowania mniejszych elementów z różnych materiałów. Ich działanie opiera się na przesuwaniu obrabianego materiału wzdłuż taśmy ściernej.

Rodzaje szlifierek do zadań specjalnych

Szlifierki proste (walcowe) nazywane są także szlifierkami cylindrycznymi. To specjalistyczne narzędzia używane do starannej obróbki powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych elementów cylindrycznych i stożkowych. Działają na zasadzie obrotowego ruchu szlifującego walca lub tarczy, który jest dociskany do obrabianej powierzchni. Wykorzystanie tego rodzaju szlifierek umożliwia uzyskanie wysokiej jakości wykończenia oraz bardzo dokładnych wymiarów i kształtów.

Szlifierki stołowe, znane również jako szlifierki tarczowe lub taśmowo-tarczowe, są narzędziami stacjonarnymi. Zastosowanie znajdują w warsztatach i przemyśle – w dokładnej obróbce materiałów różnego rodzaju. Świetnie sprawdzą się w pracy z metalem, drewnem, plastikiem i innymi materiałami. Urządzenia te są instalowane na stałe na stole roboczym, dzięki czemu są niezwykle stabilne. Pozwalają na bardzo efektywne szlifowanie, wygładzanie krawędzi, usuwanie zadziorów oraz modelowanie i wykańczanie nawet drobnych elementów.

Zastosowanie szlifierek

Szlifierki to niezwykle wszechstronne narzędzia, które znajdują swoje zastosowanie w praktycznie każdej branży wymagającej opracowania materiałów. Ich głównym zadaniem jest przygotowanie lub wykończenie powierzchni przez usuwanie nadmiaru materiału, wygładzanie, modelowanie kształtów czy też polerowanie. Różnorodność rodzajów szlifierek umożliwia pracę na wielu materiałach, włączając w to metal, drewno, plastik, kamień i wiele innych.

 • W przemyśle metalowym szlifierki to nieodzowne narzędzia przy przygotowywaniu spawów, usuwaniu rdzy, szlifowaniu krawędzi czy polerowaniu wykończonych produktów. Są one również wykorzystywane do szlifowania precyzyjnego i wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka dokładność wymiarowa i jakość obrabianej powierzchni – w produkcji części maszyn, narzędzi czy elementów konstrukcyjnych.
 • W branży stolarskiej i meblarskiej, gdzie obróbka drewna jest powszechna, szlifierki umożliwiają szybkie i efektywne wygładzanie powierzchni, modelowanie kształtów oraz przygotowanie drewna pod lakierowanie czy malowanie. Zarówno w produkcji seryjnej mebli, jak i przy realizacji indywidualnych projektów, szlifierki zapewniają wysoką jakość wykończenia i estetykę.
 • W przemyśle budowlanym i remontowym szlifierki znajdują zastosowanie na etapie przygotowania podłoża, jak również przy pracach wykończeniowych. Dają możliwość usunięcia starych warstw farby, wygładzania tynków, a także przygotowania powierzchni betonowych i kamieniarskich. Szlifierki niezbędne są również przy renowacji i odnawianiu elementów zabytkowych, gdzie wysoka jakość i delikatność są szczególnie ważne.
 • W sektorze motoryzacyjnym i lotniczym szlifierki odgrywają kluczową rolę w produkcji i konserwacji elementów pojazdów oraz samolotów. Stosuje się je do obrabiania precyzyjnych komponentów, polerowania karoserii, a także przygotowywania do malowania. Wiele rodzajów szlifierek użytkowanych jest także przy produkcji sprzętu elektronicznego.

 

Rodzaje szlifierek i ich zastosowanie – Podsumowanie

Podsumowując, szlifierki są narzędziami niezastąpionymi w wielu sektorach przemysłowych. Za ich pomocą osiągnąć można wysokiej jakości wykończenia powierzchni, staranne modelowanie kształtów oraz efektywne przygotowanie materiałów do dalszego opracowania lub użytku. Ich uniwersalność i zdolność dostosowania do specyficznych potrzeb sprawia, że są istotnym elementem wyposażenia warsztatów i linii produkcyjnych na całym świecie.