Piły stolarskie

Piły do drewna – rodzaje. Jaką piłę wybrać do warsztatu stolarskiego? 

Maszyny Stolarskie dla warsztatów stolarskich, zakładów meblarskich. Piły stołowe, piły formatowe.

Piła do drewna to podstawowe narzędzie używane na co dzień w każdym warsztacie stolarskim oraz przemysłowych zakładach meblarskich. Z tym stwierdzeniem zgodzi się każdy doświadczony fachowiec branży stolarskiej. 

Głównym zadaniem pił używanych w warsztatach stolarskich jest nadanie drewnianym elementom pożądanego formatu, kształtu i ostatecznie konstrukcji. 

Piły przydają się do takich prac jak wycinka i (późniejsza) szeroko pojęta obróbka drewna. Na skutek czego powstają efektowne meble, ogrodzenia, dekoracje, a także drzwi, panele czy elementy niezbędne do montażu dachów.

Piły do drewna

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów pił od tych ręcznych, po automatyczne. O ile piły ręczne sprawdzą się do podstawowych prac w ogrodzie oraz przygotowaniu opału, o tyle przy fachowej obróbce drewna, konieczne jest zdecydowanie się na precyzyjniejszy rodzaj piły. 

Niewątpliwą zaletą specjalistycznych pił są duże możliwości techniczne oraz możliwość regulacji niektórych parametrów tj. moc silnika czy długość cięcia. Gwarantują także łatwiejszą i jednoosobową obsługę. W efekcie uzyskujemy produkt końcowy zgodny z początkowym zamierzeniem, bez zbędnych skaz lub uszkodzeń materiału.

W zależności od możliwości sprzętu i dodatkowych funkcjonalności (a zarazem ich docelowego przeznaczenia) ceny pił będą zróżnicowane. Koszt pił do użytku profesjonalnego zazwyczaj waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych – dlatego warto spędzić trochę czasu, aby wybrać model, który sprosta naszym oczekiwaniom. Ta inwestycja zwróci się zarówno w komforcie, jak i precyzji oraz tempie wykonanych przez nas prac. 

Przy wyborze odpowiedniego dla siebie modelu piły warto zwrócić uwagę na to, do jakich prac będziemy jej używać. Inną ważną kwestią jest materiał, na którym planujemy pracować – twardość i wielkość drewnianego elementu. Innych pił użyjemy do cięcia płyt wiórowych, innych do obróbki litego drewna olchowego, sosnowego czy drewna dębowego.

W dalszej części artykułu skupimy się na przedstawieniu, jaki rodzaj piły powinieneś wybrać, szukając sprzętu do warsztatu stolarskiego lub zakładu produkcji mebli.

piła formatowa w warsztacie stolarskim tnąca drewno cięcie drewna piłą formatową

Jak wybrać piłę do warsztatu stolarskiego?

W warsztatach zajmujących się profesjonalną obróbką drewna i produkcją mebli konieczne będzie zainwestowanie w piłę, która zagwarantuje nam dużą dokładność, ciągłość i powtarzalność cięcia. Co więcej, jej konstrukcja i rozmiar powinny zapewnić nam stabilne prace z materiałem.

Rodzaje pił

Wśród fachowych pił automatycznych wyróżniamy pilarki formatowe, tarczowe, a także taśmowe lub pionowe. Urządzenia te mają różną konstrukcję i przeznaczenie dlatego wybierając urządzenie dla siebie powinieneś dowiedzieć się, do czego przyda się konkretny rodzaj piły. 

Pilarki formatowe

Pilarki formatowe pomocne są w każdym warsztacie stolarskim. Prosta w obsłudze “formatówka” to jedno z podstawowych urządzeń, z którym mamy możliwość wykonać wiele obróbek drewna. Jej spory rozmiar i prowadnice umożliwiają cięcie dużego materiału zarówno płyt drewnopochodnych, paneli, jak i twardego drewna litego. Piły formatowe przeznaczone są głównie do dużych zakładów stolarskich, w których wykonywane są meble, komponenty okienne, drzwi. Zrobimy z nimi również drewniane altany, wiaty garażowe czy zadaszenia nad taras.

Pilarki tarczowe

Niewątpliwą zaletą pilarek tarczowych jest ich uniwersalność. Urządzenia te bowiem przydają do cięcia wzdłuż i w poprzek, co więcej mogą być stosowane zarówno do prac z drewnem miękkim, twardym, warstwowym, jak i płytami czy sklejkami. Pilarka tarczowa poradzi sobie z docinaniem, cięciem i przecinaniem drewnianych elementów czy stali.

Piły taśmowe

Taśmowe piły okazują się być przydatne w cięciach przez materiał i na materiale, zarówno w liniach prostych, jak i krzywych. Piły te mają większe możliwości cięcia, ponieważ jako jedyne posiadają możliwość dekorowania drewnianych elementów. Pilarki taśmowe umożliwiają maszynowe wycinanie nieregularnych wzorów na drewnie. Ten rodzaj pił umożliwia prace zarówno na cienkich płytach wiórowych, jak i twardym drewnie. Zaletą pił taśmowych jest precyzyjność i łatwość w obsłudze. 

Piły pionowe

Pionowe pilarki mogą okazać się szczególnie przydatne w zakładach meblarskich, warsztatach stolarskich oraz tartakach. Urządzenie to używane jest powszechnie do przecinania drewna w różny sposób oraz do przerabiania kawałków drewna, bali i desek. Dobrze dobrana pilarka pionowa gwarantuje sprawne i szybkie cięcie różnych rodzajów drewna.

Pilarka formatowa Fx350 Rema Elmat LublinPiła ROBLAND Z 3200 g dodatkowe wskaźniki profesjonalna Piła i funcje dodatkowe regulacja natężenia

Najważniejsze 6 parametrów przy wyborze piły do profesjonalnego użytku

Przyjęło się mówić, że im większy fragment drewna, który obrabiamy, tym większa piła jest nam potrzebna do prac. Stwierdzenie to jest prawdziwe z punktu praktyczności – im większy element, tym wygodniej i precyzyjniej będzie pracować nam z nim na większej powierzchni. 

Najbardziej istotnymi parametrami, którymi powinieneś/-aś się kierować przy wyborze piły to przede wszystkim forma zasilania, moc silnika napędowego, ilość obrotów w ciągu minuty, a także tarcze tnące. Wszystkie te aspekty są absolutną podstawą, na którą powinieneś/-aś zwrócić uwagę. Sprzęt powinno dostosować się pod materiał, z którym pracujemy, dlatego szczególnie należy zwrócić uwagę na średnice, materiał wykonania tarcz pilarskich oraz ilość zębów. Do obróbki cienkiego i twardego materiału powinniśmy wybrać tarcze z większą ilością zębów, zaś do grubego i miękkiego surowca powinniśmy wybrać tarczę z mniejszą ilością zębów.

Co więcej, warto zastanowić się nad dodatkowymi funkcjami tj. możliwość regulacji obrotów, która umożliwi nam pełną kontrolę i precyzję prac. Ważnym aspektem z punktu bezpieczeństwa i komfortu pracy może okazać się także możliwość podłączenia do piły odciągów do trocin.

W przypadku poszukiwania uniwersalnej piły, która sprawdzi się do wielu zadań, warto zwrócić uwagę na jej wyposażenie. Piła składająca się z wielu elementów będzie oferowała więcej możliwości i funkcji pracy. “Uniwersalna piła” z mocno okrojonymi możliwościami dostosowania sprzętu może bowiem okazać się wystarczającą jedynie do mniej wymagających prac.

Szukając odpowiedniej piły do warsztatu warto postawić na pilarki o zasilaniu 400V, które będą cechowały się większą wydajnością. Piły do użytku profesjonalnego powinny posiadać również możliwość regulacji wysokości tarczy oraz kątów cięcia. Ważna jest także regulacja obrotów piły oraz możliwości wymiany lub naostrzenia tarcz (u nas usługę tą wykonasz w ramach serwisu). Wszystkie te udogodnienia sprawią, że sprzęt będzie służył przy wielu zadaniach oraz przez wiele lat.