Brykieciarki

Brykieciarki – zasada działania, zastosowanie, rodzaje; wybór brykieciarki

BP-500 A brykieciarka Elmat Lublin Brykiet Prasa do brykietu

Brykieciarka (nazywana również prasą brykietującą) służy do przetwarzania trocin, wiórów lub zrębków z drewna, strużyn, a także skruszonego papieru, paździerzy czy odpadów z materiałów aglomerowanych. Po przetworzeniu przez brykieciarkę produkt końcowy (nazywany brykietem) zyskuje zbitą formę w kształcie walca lub kostki. Forma ta umożliwia wygodne przechowywanie, przenoszenie czy transport. Brykieciarki działają na zasadzie wytworzenia nacisku, który powoduje wzrost ciśnienia i temperatury, skutkując uplastycznieniem i scaleniem sypkich cząstek pochodzenia roślinnego.

Zastosowanie brykieciarek

W związku ze swoim zastosowaniem przetwórczym urządzenia te uważane są powszechnie za ekologiczne. Brykieciarki mają zastosowanie w dużych zakładach produkcyjnych, warsztatach stolarskich, z których chcemy pozbyć się trocin, wiórów i nieużytecznych wycinków drewna. Pomagają nam pozbyć się zbędnego już materiału, jednocześnie oszczędzając sporo przestrzeni roboczej. Wytworzony brykiet, ze względu na niski poziom wilgotności, używany jest również w celach opałowych w gospodarstwach domowych, jak i zakładach przemysłowych. Produkt końcowy wytworzony w brykieciarce coraz częściej jest spieniężany zwłaszcza przez duże i małe przedsiębiorstwa. Firmy produkujące brykiet na dużą skalę odnotowują coraz większy zysk, ze względu na wciąż rosnące zapotrzebowanie opałowe i wzrost cen surowca.

brykieciarka w zakładzie meblarskim warsztacie stolarskim   brykiet na palecie z brykieciarki

Rodzaje brykieciarek

Wybranie odpowiedniego modelu brykieciarki nie jest skomplikowane ze względu na podobną zasadę działania wszystkich urządzeń. Wszystkie rodzaje mogą przetwarzać ten sam materiał, jednak podstawowy podział różnicuje urządzenia te ze względu na budowę. Dodatkowe grupowanie brykieciarek dotyczy niejednakowej formy materiału końcowego tj. kształtu i struktury brykietu.

Podstawowy podział modeli brykieciarek dzieli je na brykieciarki hydrauliczne i mechaniczne. Wśród modeli dostępnych na rynku możemy spotkać się również z brykieciarkami tłokowymi lub ślimakowymi. Oba rodzaje mają nieco inne działanie, więc przed wyborem warto zastanowić się nad rodzajem optymalnym dla siebie.

Brykieciarka hydrauliczna

Brykieciarki hydrauliczne wykorzystują w swoim działaniu techniki hydrauliki siłowej i automatyki. Oprócz podstawy i komory prasującej zawierają siłowniki i zasilacze hydrauliczne, które wywierają nacisk na suchy materiał, skutkując jego całkowitym zlepieniem. Zaletą takiego rodzaju brykieciarek jest spełnianie swoich funkcji w szybkim tempie pracy, przy niewielkim wydatku energii. W zależności od zastosowanych komponentów możemy uzyskać pożądany przez nas poziom wydajności urządzenia. Produkt końcowy to brykiet o kształcie walca o przekroju od 3 do 8 cm i długości w zakresie kilku do kilkunastu centymetrów.

Brykieciarka mechaniczna

W przypadku brykieciarki mechanicznej główny element napędowy to silnik elektryczny, a zgniatanie materiału następuje za pomocą przesuwającego się tłoka. Zaletą urządzeń jest wytwarzanie odpowiedniej siły nacisku, skutkując wysokim poziomem wydajności pracy. Niektóre modele brykieciarek mechanicznych umożliwiają automatyczne przenoszenie surowca. Jeśli zależy Ci na automatyzacji tego procesu, warto wybrać urządzenia wyposażone w przenośnik ślimakowy.

Brykieciarka tłokowa

Brykieciarka tłokowa działa na zasadzie cyklicznego nacisku tłoczyska na początkowy materiał, tworząc zbitą formę. Urządzenie wytwarza brykiet o cylindrycznym kształcie o ciągłej formie, który jest ucinany dzięki specjalnym nożycom umieszczonym w urządzeniu. Produkt końcowy posiada również warstwowe ukształtowanie. Brykieciarki tłokowe wyróżniają się zróżnicowanym poziomem efektywności.

Brykieciarka ślimakowa

Brykieciarka ślimakowa to urządzenie tworzące wysoce wydajny produkt końcowy tj. opalany brykiet ołówkowy o niskim stopniu wilgotności. Wynikłe kwadratowe, sześcio- i ośmiokątne brykiety z otworem w środku, o długości kilkudziesięciu centymetrów. Powstają one na skutek wysokiej temperatury, jak i wysokiego ciśnienia. Brykieciarka ślimakowa pracuje na podstawie ruchu obrotowego ślimaka, który porusza trociny, wióry i zrębki do komory prasującej.

Brykieciarka BrikStar20 do małego warsztatu stolarskiegoBrykieciarka AECO 30, Elmat LublinBrykieciarka z pakowarką 500A profesjonalna brykieciarka do dużego zakładu meblarskiego 500 duża wydajność

Jaka brykieciarkę wybrać – najważniejszy parametr

Na rynku dostępnych jest wiele modeli brykieciarek ze zróżnicowanymi parametrami. W celu wybrania odpowiedniego modelu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, ile materiału mamy do przetworzenia. Przy wyborze najbardziej istotna jest wydajność brykieciarki – to dzięki temu parametrowi będziemy mogli przetworzyć odpowiednią ilość materiału w odpowiadającym nam czasie. Oprócz tego parametru warto zwrócić również uwagę na poziom samowystarczalności urządzenia tj. posiadanie pakowarki w komplecie.

Wśród najczęściej wybieranych modeli brykieciarek są urządzenia AcWord z dostępnymi wariantami o zróżnicowanej wydajności. Wydajność tych urządzeń oscyluje w przedziale od 20-120. Poszczególne modele AcWord wykazują się szacunkową wydajnością na poziomie 30, 50, 70 oraz 100. Dla mniejszych warsztatów wystarczająca będzie brykieciarka BrikStar EK 20 o mniejszej wydajności. Natomiast dla dużych zakładów, mających zapotrzebowanie na przetwarzanie dużej ilości materiałów i wytwarzanie brykietu na dużą skalę, najbardziej odpowiednia będzie brykieciarka z pakowarką BP 500A. Urządzenie to jest najbardziej wydajne oraz należy do najbardziej kompleksowych brykieciarek. Dzięki temu, że zawiera narzędzie pakujące, umożliwia dużą automatyzację pracy. BP 500A wytwarza ponad 600 brykietów na godzinę, dlatego doskonale sprawdza się dla przedsiębiorstw nastawionych na sprzedaż brykietu lub wykorzystanie ich do ogrzewania pomieszczeń.

Przy zapotrzebowaniu na przerabianie dużej ilości materiału warto zaopatrzyć się w urządzenia automatyzujące pakowanie (jeśli nasze urządzenie nie jest w nie zaopatrzone). Jednymi z nich są pakowaczka obrotowa, którą możemy przymocować do naszej brykieciarki lub rozwiązanie zastępujące w pełni prace pakujące tj. automat pakujący.